Krzysztof Bajrasz
Bitwy i potyczki wojny konfederackiej (1768-1772) na terenie woj. Podkarpackiego w źródłach.
Poniższy tekst jest wynikiem wieloletnich, żmudnych badań archiwalnych i stanowi pierwszą w historiografii próbę zestawienia źródeł dotyczących bitew i potyczek stoczonych przez oddziały Konfederatów Barskich z Rosjanami na terenie Podkarpacia. Wiele spośród omawianych tekstów zacytowano w Polsce po raz pierwszy. W wielu przypadkach, zawarte w omawianych źródłach informacje na temat danej potyczki są jedynymi jakie się zachowały i stanowią istotny materiał przyczynkarski do badań dziejów konfederacji. Mogą tym samym przyczynić się do rozwoju badań naukowych na ten temat, wzrostu świadomości historycznej i rozwoju postaw patriotycznych wśród mieszkańców Podkarpacia. Wydaje się to bardzo istotne, gdyż o dużej części potyczek i bitew zapomniano, nie przypomina o nich żaden pomnik lub tablica. Te miejsca wciąż czekają na odkrycie, upamiętnienie i zaistnienie na mapie ważnych wydarzeń historycznych regionu.
Działania militarne prowadzone na terenie obecnego województwa podkarpackiego w okresie Konfederacji Barskiej w latach 1768 – 1772, miały przeważnie charakter wojny partyzanckiej. Jednorazowo w poszczególnych potyczkach, każda ze stron (Konfederaci i Rosjanie) dysponowała oddziałami liczącymi od kilkunastu do kilkuset żołnierzy. Sporadycznie jednostki taktyczne walczących przekraczały liczbę tysiąca żołnierzy (Dęborzyn 1770 r., Majdan Królewski 1771 r., Rzeszów 1772 r.). Niemałe trudności w rzetelnej ocenie liczebności walczących oddziałów, wysokości poniesionych strat czy nawet wyniku starcia, wynikają z nagminnie stosowanych przez obie strony zabiegów propagandowych, które celowo zakłamywały rzeczywisty stan rzeczy. Konfederaci starali się zwrócić w ten sposób uwagę opinii publicznej na masowość ruchu barskiego i jego sukcesy militarne, Rosjanie natomiast zmierzali do przedstawienia nieprzyjaciela w jak najbardziej niekorzystnym świetle, często podkreślając jego nieudolność wynikającą z braku wyszkolenia. Do większych potyczek z udziałem artylerii doszło zaledwie kilkakrotnie: Rzeszów i Rzemień (1769 r.), Przemyśl (1769), Grab (obrona obozu 1770 r.), Dęborzyn (1770 r.), Majdan Królewski (1771 r.).
Nadmienić należy, że niespójna polityka przywódców ruchu barskiego i rodzące się na tym tle konflikty, skutkowały zbrojnymi starciami, do których dochodziło niejednokrotnie pomiędzy zwaśnionymi oddziałami konfederackimi (Strzegocice, Iwonicz, Grab, Lesko, Kolbuszowa).
Zestawienie chronologiczne:
1768 r. – Zarzecze (pod Jarosławiem). Potyczka z oddziałem rosyjskimi w okolicach obozu konfederackiego [1].
Marzec 1769 r. – Ostrów (pod Radymnem). „Wielka potyczka” konfederatów pod dowództwem Kossowskiego [2,3] z oddziałem rosyjskim. „Dziesięciu ciężko rannych konfederatów (w ich liczbie Stefana Wolskiego i Kajetana Tworkiewicza), pokłutych lancami kozackimi przewieziono wtenczas do reformackiego klasztoru w Jarosławiu, gdzie niebawem zmarli
i pochowani zostali w kościelnych podziemiach” [4, 5].
5 kwietnia 1769 r. – Jaśliska. Potyczka oddziału dowodzonego przez Kazimierza Pułaskiego z wojskami rosyjskimi.
„6 Aprilis 1769” [6]:
„Dnia wczorajszego [5 kwietnia] JmP. Kazimierz Pułaski syn P. Starosty Wareckiego
w półtora tysięcy wojska przyszedł na Barwinek, pod Jaśliskami była potyczka od Moskwy, zginął jeden ImP. Pułaskiego żołnierz, a Moskwa siedmiu, osiem koni wziął ImP. Puławski łupów. Xsiążę Imć Jerzy [Jerzy Marcin Lubomirski] Imć. P. Dzierżanowskiego [Michała, marszałka gostyńskiego] Dywizje miał znieść a samemu pozwolić aby do Gostyńskiej ziemi poszedł” [7].
3 maja (przed) 1769 r. – Iwonicz. Starcie dwóch oddziałów konfederackich dowodzonych przez
K. Pułaskiego (wówczas regimentarza województwa krakowskiego i sandomierskiego)
i Józefa Bierzyńskiego, marszałka sieradzkiego (regimentarza „ogniwa”) [8].
5 maja 1769 r. – Gumniska (obecnie Tarnów) i Strzegocice (koło Pilzna). Starcie oddziałów konfederackich pod dowództwem Józefa Bierzyński i Pawłowskiego z podjazdem Antoniego Bojaneckego, „rotmistrza konfederacji krakowskiej i sandomierskiej”, „komendanta milicji księcia Jerzego Marcina Lubomirskiego” [9, 10, 11, 12].
Z listu Morżkowskiego do Wessla z dnia 9 maja 1769 r.:
„Księciu Marcinowi 5 praesentis [5 maja] w Tarnowie, Imp. sieradzki {Józef Bierzyński, marszałek sieradzki] z swoją dywizją zabrał kilkadziesiąt ludzi z komendantem Bojaneckim i drugim oficerem, których trzymają w areszcie: a ludzi komputowych, którzy służyć nie chcieli, dyzarmowawszy puścili wolno, wysłuchawszy przysięgi, że do księcia wracać nie będą” [13].
10 maja 1769 r. – Grab. J. Bierzyński i M. Dzierżanowski zaatakowali obóz J.M. Lubomirskiego [marszałka konfederacji województwa krakowskiego, księstwa oświęcimskiego i zatorskiego] i Adama Parysa [marszałka sandomierskiego]. Z aresztu obozowego został zabrany, Stanisław Rucki (Rudzki) łowczy bydgoski, rotmistrz w służbie J. M. Lubomirskiego, rozstrzelany później na rozkaz Dzierżanowskiego [14,15].
Jerzy Marcin Lubomirski opisał to wydarzenie w sposób następujący: „10 tegoż miesiąca [maja 1769] blisko Grabiu zabrał mi [Bierzyński] obóz z 600 ludzi i kilka sztuk armat, z moim archiwum i kasą wojenną” [16].
W manifeście Józefa Bierzyńskiego czytamy: „Zabrałem obóz pod Grabiem będący, z ludźmi, amunicją, armatami, śmigownicami i różnego gatunku strzelbą, mundurami, inwentarzem i całym porządkiem. Zabrałem także papiery i blankietów kilka ręką tegoż Xcia podpisanych i to ich Mośc. Panom marszałkom gabułtowskim oddałem” [17].
Lipiec 1769 r. – pod Leskiem. Potyczka rotmistrza Pułaskiego [Franciszka ? – miał wtedy służyć pod rozkazami M. Dzierżanowskiego] z połączonymi oddziałami J. M. Lubomirskiego i A. Parysa.
„Wiadomość z Sanockiego dane 17 Julij 1769.
Odsyłając z mocnym podziękowaniem WM. Panu Dobrodziejowi papier pożyczony, a dwa JM. Księdzu Proboszczowi donoszę wiadomości, którem zastał. Pan Radzimiński {Filip Radzimiński, wówczas regimentarz przemyski] Dywizji Puławskiego Sty [Starosty] Augustowskiego porucznik oblokował się był w Łubkowie[Łupkowie] na granicy. Tego Xiąże Marcin zabrał do siebie do Grabia, a gdy się w Grabiu poniechęcili, wyszli z Grabia i chcieli zabrać armaty swoje, które mieli (…). Lecz pod nieobecność Xięcia mający komendę JmP. Parys lubo kazał wydać, jednak JmP. Bojanecki nie dał im wziąć, wielka stąd emulacyja między niemi nastąpiła, i między Parysem i Bojaneckim bezecna kłótnia. Po tej Radzimiński obóz Xięcia opuścił. Xiąże za nim poszedł /: Idąc w Korczynie 800 sztuk w blichu płótna wziął na namioty :/ i dognał go w górach za Liskiem w Sanockim, a gdy się łączyć nie chciał z Xieciem, przyszło do bitwy, w której bitwie Xięcia ludzie do kresu rozproszeni, Xiąże miał się ucieczką salwować ku Granicy., ale gdy go P. Rotmistrz Pułaski doganiał i chciał schwycić, od Xięcia został postrzelony, Xiąże się salwował, a o JMP. Parysie, czy zabity, czy wzięty od nich w niewolę nie masz wiadomości” [18]
Ta ciekawa, ale nie do końca wiarygodna informacja wykorzystana została przez Szczęsnego Morawskiego w książce „Pobitna pod Rzeszowem, powieść prawdziwa z czasów konfederacji barskiej”, Rzeszów 1924, str. 206 – 207.
19 lipca 1769 r. – Lesko. Potyczka konfederatów z wojskami rosyjskimi.
„ie 19 psentis konfederaci napadli w Lisku Moskalów, których w samym mieście 25 trupem położyli, jednego oficera w areszt wzięli” [19].
Ta informacja może mieć związek z poprzednim wpisem.
23 lipca 1769 r.– Kolbuszowa. Łubieński, regimentarz gostyński najechał dobra J. M. Lubomirskiego [20].
Z dekretu w sprawie księcia J. M. Lubomirskiego (1771 r.):
„IP. Łubieński rotmistrz gostyński z rana pod Kolbuszowę miasto Xiążęcia dziedziczne, ImP. Bojaneckiego szukając, sam się z ludźmi jednymi w polu na straży w odwodzie zostawszy, ordynans dał IP. Dzwonkowskiemu, by do pałacu poszedł, który wszedłszy z ludźmi w pałac, drzwi wybito, okna wystrzelano, piece potłuczono, podłogi porujnowano, portrety staroświeckie porąbano, srebra z drzewa Krzyża Świętego odarto, partykułę na ziemi porzucono, ludzi bito. Porucznika Sakłackiego, krawców roboty pilnującego zrąbano, z czego długo kurował się, co miał przy sobie zegarek, klejnociki, spinkę 30 czerwonych złotych wartającą zabrano, z spodni go nawet zwleczono i co miał pieniędzy wzięto. W stancji jego konie i jakie znaleziono rzeczy złupiono. Xiążęcia cokolwiek się znalazło w sprzętach, koniach i różnych rzeczach (czego osobne i pokrzywdzeni pod ten czas w sądzie niniejszym produkowali regestrowi) nie przepuszczono” [21].
Z „Memoryału usprawiedliwiający J.O. Jerzego Marcina Lubomirskiego”:
„Wpadnięcie ImPana Łubieńskiego, zrujnowanie mego zamku kolbuszowskiego, gdzie nawet świętym rzeczom nie przepuszczono, bo tenże rozkazał zabrać srebra kaplicy zamkowej, część Krzyża Świętego była odarta z ozdoby oprawy złota, rzucona pod nogi, a złoto zabrane, bukiety od relikwiarzy użyte do przystrojenia czapek tej dywizji mianujących się Konfederatów. Wszystko to wykonane było przez ImPana Łubińskiego przez ordynanse zaś jemu dane od Ichm Panów Czernego, Tarnowskiego, Bierzyńskiego i Dzierżanowskiego – dzieło to stało się 23 lipca 1769” [22].
8 sierpnia 1769 r. – Hoszów (koło Ustrzyk Dolnych). Potyczka konfederatów z oddziałem rosyjskim [23, 24].
Opis potyczki w „Pamiętniczku konfederata barskiego” [25] autorstwa Antoniego Hulewicza: „Znowu była potyczka pod miasteczkiem Ustrzykami, ze stratą i naszą, bo ranionych 7.,
a Pułaski [Franciszek] brat stryjeczny Franciszka i Kazimierza szkaradnie raniony. Do kościoła liskiego [Fara w Lesku} zawieziony i tu pochowany. Był rotmistrzem [konfederacji przemyskiej]. To wszystko stało się w nocy, szkodzili nam wiele”.
O śmierci F. Pułaskiego: „Wczorajszy chorąży Strzemeski powiadał, o tem co był u mnie Pułaski rotmistrz zginął pod Ustrzykami, umarł w Lisku” [26].
10 – 13 sierpnia 1769 r. – Rzeszów. Wojska rosyjskie oblegają konfederatów, broniących się w rzeszowskim zamku [27,28].
13 sierpnia 1769 r.– Rzeszów (Pobitno). Potyczka oddziałów konfederackich pod dowództwem księcia Jerzego Marcina Lubomirskiego i Filipa Radzimińskiego [regimentarza przemyskiego, od listopada 1769 r, marszałka konfederacji sanockiej] z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez majorów Karla Magnusa Salemana i Aleksieja Matwiejewicza Kurojedowa.
Szczegółowe opisy zmagań pod Rzeszowem znaleźć można w: „Relacji Francuza duHamela [Duhamela] dla księcia de Choiseul” [29], liście Sebastiana Balawędroskiego z 18 sierpnia 1769 r. [30] oraz w „Relacji o potyczce pod Rzeszowem” [31]. O biorących w bitwie oddziałach rosyjskich, dowodzonych przez Salemana i Kurojedowa w źródłach rosyjskich [32,33,34,35]. Niejednokrotnie o swoim „rzeszowskim triumfie” wspominał J. M. Lubomirski [36,37,38,39], wykorzystując w tym celu m.in. zagraniczną prasę [40].Beletrystyczny opis starcia zaproponował Szczęsny Morawski [41], poetycki zaś anonimowy twórca w pieśni konfederackiej „A cóż to, książę, masz za uzary…” [42].
19 sierpnia 1769 r.- Rzemień. Potyczka w okolicach zamku w Rzemieniu, stoczona pomiędzy konfederatami barskimi dowodzonymi przez J. M. Lubomirskiego i F. Radzimińskiego,
a oddziałami rosyjskimi pod dowództwem K. M. Salemana. Bitwa przegrana przez konfederatów [43, 44, 45, 46, 47]. O udziale oddziału pułkownika Karla Gustawa von Rönne
w rozgromieniu wojsk księcia J. M. Lubomirskiego donosiła, wydawana w Toruniu, gazeta „Thornischewöchentliche Nachrichten und Anzeigennebsteinem Anhange von gelehrten Sachen” [48].
Przed 11 września 1769 r. – Kolbuszowa. Potyczka 100 osobowego oddziału konfederatów pod dowództwem A. Bojaneckiego (?) z oddziałem rosyjskim, dowodzonym przez Grafa Kastellego (Castelli), kapitana Kargopolskiego pułku karabinierów. W starciu miało polec ok. 30 konfederatów, 10 wzięto do niewoli [49].
12 listopada 1769 r. – Przemyśl[50]. Atak oddziału Józefa Miączyńskiego, marszałka bełzkiego na miasto, bronione przez oddział rosyjski pod dowództwem majora A, M. Kurojedowa.
„Wiadomość z Przemyskiego D. 13 9br 1769.
ImP Miączyński marszałek bełzki stojący w Żmigrodzie z dywizją swoją w 150 koni, dowiedziawszy się że w Przemyślu miała Moskwy komenda stać mała, poszedł umysłem atakowania. Jak w sobotę, to jest D. 11 prasentis; stanął w Dobromilu wieczorem, tam wytchnąwszy godzin kilka, o jedenastej przed północą tegoż dnia ruszył do Przemyśla i nad samym świtaniem wpadł w miasto na Moskwę. Ale Moskwa przyszedłszy do sprawy, dała mu odpór i przymusiła go rejterować się, nie bez straty ludzi jego, do Krasiczyna, armatek mu dwie odebrawszy. Pułkownika i rotmistrza jego w niewolę zabrała i za resztą w pogoń o milę poszła, ale konfederaci strzelając się odwodem wraz z marszałkiem uchodzili. W tej pogoni
z obu stron ginęli ludzie, których straty wiedzieć nie można. Wróciła się po tym Moskwa do Przemyśla, JP Miączyński marszałek obrócił trakt górami na Rybotycze …” [51].
Informacje o stratach obu stron znajdują się w raporcie rosyjskiego pułkownika Szirkowa, w którym donosi dowództwu I Armii: „o atakowaniu wysłanego przez niego do Przemyśla, dla niedopuszczenia w tamten rejon buntowników, majora Kurojedowa, przybyłej tutaj partii konfederatów, złożonej z 250 ludzi, pod dowództwem marszałka ich [Старэсты Мницкаго Каштеляпа] Miączyńskiego, która została rozbita, zabito na miejscu ponad 60 Polaków i wzięto spośród nich 20 do niewoli w tym jednego majora i dwa działa. Z komendy tego majora (Kurojedowa) zabito 3 karabinierów i jednego kozaka” [52].
Przed 18 listopada 1769 r. – Zbydniów. Oddziały rosyjskie pod dowództwem porucznika Kusznikowa [Suzdalski pułk piechoty] i podporucznika Sawina [Woroneżski pułk dragonów] wzięły do niewoli 2 towarzyszy i 4 szeregowych z oddziału Hadziewicza [rotmistrza konfederacji sandomierskiej]. Pozostali konfederaci uciekli przez Rozwadów i Nisko do Jarosławia [53].
Styczeń (początek) 1770 r. – Kolbuszowa. Rotmistrz Hadziewicz najeżdża Kolbuszową.
Z dekretu w sprawie księcia J. M. Lubomirskiego [54]:
„IP.Hadziewicz zaordynowany, (…), IP. Bojaneckiego [Antoniego], już w komendzie JW. Pułaskiego [Kazimierza] będącego, tego usilnie starając się dostać, Kolbuszową najechał, miasto pikietami obstawił wszędzie szukając, gdzie IP. Bojanecki na górę chroniwszy się
z drabiny spadł i w tydzień rozchorowawszy się umarł” [55].
13 stycznia 1770 r. – Grab. Atak wojsk rosyjskich na obóz konfederatów barskich (wówczas stacjonowały w nim oddziały K. Pułaskiego i F. Radzimińskiego). Kazimierz Pułaski wspierany oddziałem pułkownika Antoniego Szyca (Schutz), blisko 3 godziny bronił obozu. Ciężko ranny w rękę zmuszony został do przekroczenia granicy z Węgrami. Po otrzymaniu posiłków od
Józefa Miączyńskiego, odbił obóz, a nawet wziął kilku jeńców. Niestety konfederaci utracili zgromadzone w obozie zapasy, co w konsekwencji zmusiło K. Pułaskiego do przeniesienia się z ludźmi do obozu usytuowanego bardziej na zachód. W starciach pod Grabiem poległo ponad 30 konfederatów [56, 57, 58].
5 kwietnia 1770 r. – Siepietnica. Potyczka 100 konnego oddziału Tadeusza Ignacego Kirkora, regimentarza mścisławskiego [stanowiącego podjazd głównych sił K. Pułaskiego] z oddziałem rosyjskim (kozakami), wchodzącym w skład większej jednostki taktycznej (około 2000 żołnierzy, w tym 600 piechoty, „dwie armaty i tyleż szmigownic”), dowodzonej przez podpułkownika Aleksieja Jełczaninowa [w 1770 r. podpułkownik Woroneżskiego pułku dragonów] i majora A. M. Kurojedowa. W starciu poległo od 3 do 15 konfederatów (według źródeł rosyjskich nawet 40). Rosjanie mieli utracić kilkunastu żołnierzy, w tym oficera [59, 60, 61, 62, 63, 64].
10 kwietnia 1770 r. – Żmigród. Oddział rosyjski, wchodzący w skład zgrupowania podpułkownika
A. Jełczaninowa, stoczył walkę z wojskiem konfederackim dowodzonym przez J. Miączyńskiego [65, 66, 67, 68].
13 (15) maja 1770 r.[69] – Dęborzyn (k. Pilzna). Oddziały konfederackie Kazimierza Pułaskiego, marszałka łomżyńskiego i Wojciecha Tressemberga, marszałka warszawskiego, stoczyły bitwę z oddziałami rosyjskimi dowodzonymi przez podpułkownika A. Jełczaninowa i majora A. M. Kurojedowa. W bitwie, trwającej przeszło 9 godzin, dostali się do niewoli: ciężko ranny marszałek Tressemberg, Zaleski, adiutant Pułaskiego i 2 innych oficerów oraz 26 konfederatów. 200 barżan zostało zabitych. Z liczącego 1200 ludzi oddziału konfederatów znaczna część poszła w rozsypkę. Według „raportu moskiewskiego” (podobnie Pietrow),
w bitwie poległ tylko 1 rosyjski karabinier(!), a 13 innych zostało rannych [70, 71, 72].
Z cytowanego przez W. Konopczyńskiego listu „S. Bukowskiej do Ewarysta Kuropatnickiego
z Moderówki 18 maja”, wynika, że Moskwa straciła jednego „oficera od karabinierów” (pochowany w Pilźnie), pozostałych poległych żołnierzy (swoich) Rosjanie potopili w Wisłoce, a 50 rannych odesłali do Rzeszowa. Wzięty do niewoli, marszałek Tressemberg, umarł
w drodze na skutek odniesionych w bitwie ran i został pochowany „u Kapucynów”
w Sędziszowie [73].
24 maja 1770 r.– Mielec. Kwatermistrz Suzdalskiego pułku piechoty Wasiliew zaatakował 60 osobowy oddział konfederacki dowodzony przez rotmistrza Hadziewicza. W starciu zginęło 10 konfederatów i jeden żyd (szpieg) [74].
31 maja 1770 r. – Rzędzianowice i Trzciana (pod Mielcem – „около деревень Женженович
и Ксена”). Kwatermistrz Suzdalskiego pułku Wasiliew i adiutant Parfientiew, zaatakowali oddział rotmistrza Kuczewskiego (z partii Tadeusza Ignacego Kirkora, regimentarza mścisławskiego), zabito 7 konfederatów, 9 wzięto do niewoli [75].
Czerwiec 1770 r. – okolice Lubaczowa. Potyczka rotmistrza przemyskiego Dionizego Pułaskiego z wojskami rosyjskimi.
Z raportu K. Pułaskiego z dnia 18 czerwca 1770 [76]:
„Komenderowany z przednią strażą rotmistrz przemyślski Pułaski pod Lubaczowem dość mocny nieprzyjacielski wytrzymał atak i kilkunastu trupem na placu zostawiwszy, bez najmniejszej straty swojej do podjazdu powrócił” [ porównaj 77].
Przed 30 czerwca 1770 r. – Pilzno.
„Pod Pilznem poraziła konfederatów Moskwa ultimie Junii” [78].
21 lipca 1770 r. – Świątkowa[79, 80]. Potyczka oddziału dowodzonego przez K. Pułaskiego z większym oddziałem rosyjskim.
„Na Matkę Boską Szkaplerzną (21 lipca) pobiegł [K. Pułaski] w 200 koni do lasu w Świątkowej (o 2 mile przed Żmigrodem), by zrobić zasadzkę na jakiegoś generała rosyjskiego, zapewne Szachowskiego [był wówczas pułkownikiem], ale zdradzony przez szpiegi, ujrzał się otoczonym przemocą moskiewską i z trudem przerąbał sobie drogę do obozu” [81, 82].
Lipiec/Sierpień1770 r. – okolice Leska. Pod koniec lipca lub w pierwszych dniach sierpnia, Józef Suhak, regimentarz konfederacji sanockiej, stoczył w okolicach Leska zwycięską potyczkę z oddziałem rosyjskim [83].
17 października 1770 r. – Górki [koło Mielca?]. Potyczka oddziału rosyjskiego pod dowództwem Wilhelma Pietrowicza von Ditmarna, kapitana Suzdalskiego pułku piechoty z podjazdem rotmistrza Hadziewicza.
Z raportu A. W. Suworowa do I. I. Weymarna z dnia 27 (16) stycznia 1771 r. – „o informacjach (danych wywiadu dop. K.B.) otrzymanych z posterunków” [84]:
„Z Sandomierskiego posterunku kapitan Ditmarn raportuje mi 8-go (19) października, że 6-go (17) tego miesiąca, ze swoim oddziałem wkroczył do miasteczka Osiek, a że tam nie zastał rotmistrza Hadziewicza, który przekroczył Wisłę i udał się do Tarnowa, sam przeszedł
z oddziałem Wisłę i poszedł do wioski Górki, gdzie zastał buntowników w liczbie do dwudziestu koni z komendy rotmistrza Hadziewicza, z których zabito towarzysza i dwóch pocztowych, około pięciu wzięto do niewoli: strażnik jeden, towarzyszy dwóch i trzech pocztowych; z jego strony [Ditmarna] zabity jeden kozak. Z powrotem do Sandomierza wrócił bezpiecznie”.
Pomiędzy 21 a 27 stycznia 1771r.– Sędziszów. W raporcie z dnia 29 (18) stycznia, porucznik kawaler Michaił Sacharow donosi Suworowowi o potyczce („около местечка Чендышева…, котороеот Ланзгута в 5-ти милях”) komendy księcia pułkownika Szachowskiego z 40 osobowym oddziałem konfederatów, z których 12 zabito, a 9 wzięto do niewoli [85, 86]
15 maja 1771 r. – okolice Kolbuszowej [87]. Odział rosyjskiego podpułkownika Iwana (Nogai Wilhelm) Iwanowicza Heissmana stoczył zwycięską potyczkę z konfederatami K. Pułaskiego [88, 89].
“4 (15) maja, partia konfederatów Pułaskiego, licząca do 300 ludzi, podeszła pod Kolbuszową, w której stacjonował niemały oddział naszych wojsk, pod dowództwem podpułkownika Heissmana. Heissman wystąpił przeciw tej partii konfederatów, rozbił ją i zmusił do powrotu za Dunajec” [90]. W starciu zginęło 50 konfederatów, a 10 dostało się do niewoli [91, 92, 93].
19 i 20 maja 1771 r. – Ustrzyki i „Хрщота” (?) [94].Podjazd podpułkownika I. I. Heissmana, rozbił dwa oddziały konfederatów.
„8 (19) i 9 (20) również rozbite przez naszą komendę dwie nieprzyjacielskie partie: jedna przy miasteczku Ustrzyki, a druga bliżej wioski Хрщота, straty przeciwnika 6 zabitych i 14 wziętych do niewoli, i to bez strat własnych” [95, 96, 97].
25 maja 1771 r. – pod Dębicą i koło Mielca. Potyczki konfederatów pod dowództwem K. Pułaskiego z podjazdami rosyjskiego oddziału podpułkownika I. I. Heissmana.
Według Władysława Konopczyńskiego, wspierającego się raportami K. Pułaskiego, wynik potyczek był następujący:
„25 maja koło Dębicy sam Pułaski napotkał 300 karabinierów i kozaków, bił się z nimi
i poszedł dalej z 12 jeńcami. Później natrafił na inny oddział, zaczajony w lesie pod Mielcem, prawdopodobnie też należący do komendy Heissmana, i tutaj też ustąpili Rosjanie” [98, 99].
W źródłach rosyjskich finał obu starć jest zgoła inny:
„14 (25) maja dwoma podjazdami Heissmana rozbito na prawym brzegu Dunajca jeszcze dwie partie konfederatów, jedną licząca 30, a drugą 50 ludzi, przy tym wzięto do niewoli jednego porucznika, dwóch towarzyszy (narodowej kawalerii) i trzech huzarów, z naszej strony ranny został chorąży i zaginęło siedmiu kozaków” [100, 101, 102].
28 maja 1771 r.– Majdan (Królewski) [103]. Bitwa stoczona pomiędzy oddziałami rosyjskimi dowodzonymi przez Iwana Ignatowicza Poliwanowa, pułkownika Kijowskiego pułku kirasjerów a ariergardą głównych sił wojsk konfederackich, liczących ponad 1000 żołnierzy [104]. W skład „zgrupowania” wchodziły oddziały: głównodowodzącego Kazimierza Pułaskiego (marszałka łomżyńskiego) oraz Filipa Radzimińskiego (marszałka sanockiego), Tadeusza Przyłuskiego (marszałka czernihowskiego), Jana Karczewskiego (marszałka warszawskiego po W. Tressembergu) i Józefa Sławoszewskiego (regimentarza przemyskiego). Ariergardą wojsk konfederackich (około 150 konnych), dowodzili Tadeusz Przyłuski i Stawski [105]
Z raportu Kazimierza Pułaskiego [106]:
„Uszedłszy jeszcze kawałek drogi, ujrzałem maszerujący na spotkanie pod wsią Majdanem,o dwie mile od Kolbuszowej, oddział 900 Rosjan [107] kirasjerów, karabinierów, kozaków i piechoty z dwoma działami; było to wojsko wyborowe, zwłaszcza kirasjerzy, świeżo przybyli do Polski i pierwszy raz walczący z konfederatami. Pan Bóg pobłogosławił moim prawym zamiarom, gdyż po dość zażartej walce nieprzyjaciel, nie mogąc wytrzymać ognia naszej artylerii, zmuszony został do odwrotu i wycofał się w porządku”. Atak konfederackiej konnicy (w tym korpusu „bosniaków”) rozbił ostatecznie obronę nieprzyjaciela, zmuszając go do panicznej ucieczki. Oddział Poliwanowa „był ścigany przez pół godziny, aż wreszcie, napotkawszy przeszkodę w postaci płotów w pewnej wsi[108], stracił w tym miejscu z górą 200 ludzi. Wzięliśmy mu 46 jeńców, 200 koni, dużo broni palnej i pałaszy”.
Opis potyczki w źródłach rosyjskich:
„19 (30 maja) Pułkownik Kijowskiego pułku kirasjerów Poliwanow w pogoni, przy miasteczku Majdanie, za nieprzyjacielską zbieraniną w sile 1500 ludzi i pod dowództwem samego Pułaskiego i marszałków Radzimińskiego i Karczewskiego, pokonał ich ariergardę, zabił 18 ludzi i wziął do niewoli 13, z naszej strony zabici zostali: 2 podoficerowie i 15 szeregowych, raniono 6” [109, 110, 111].
Polegli w walce konfederaci mieli zostać pochowani w zbiorowej mogile koło kościoła w Majdanie. W miejscu tym stoi obecnie rokokowa figura, wybudowana w 1788 r. [112].
28 (29) maja 1771 r. – Krzątki[113]. Wojska konfederackie pod dowództwem K. Pułaskiego, rozgromiły oddział rosyjskich karabinierów.
Z raportu Kazimierza Pułaskiego [114]:
„Po tym sukcesie [Majdan, Huta Komorowska] maszerowałem dalej i napotkałem oddział 120 karabinierów; tych posiekaliśmy wszystkich, z wyjątkiem 3-ch ludzi, którzy uszli
z wiadomością o klęsce. Dowodzący nimi kapitan dostał się ranny do niewoli”.
Koniec maja/ pierwsze dni czerwca 1771 r. – Ulanów. Aleksandr Wasiliewicz Suworow, w czerwcu 1771 r., donosi Iwanowi Iwanowiczowi Weymarnowi o potyczkach stoczonych przez odziały rosyjskie z konfederatami Pułaskiego pod Ulanowem i Стодановым (?). Stracie podjazdów pod Ulanowem zakończyło się sukcesem konfederatów [115].
Pierwsza połowa lipca 1771 r. – pod Mielcem. Potyczka awangardy głównych sił A. W. Suworowa
z niewielkim oddziałem konfederackim. Wojska rosyjskie dowodzone przez rotmistrza Leopolda Lemana, (S. Petersburski pułk karabinierów) i porucznika Wasilija Arcybaszewa (Suzdalski pułk piechoty) rozbiły podjazd barżan, biorąc do niewoli: rotmistrza i 23 konfederatów [116]
Druga połowa lipca 1771 r. – w pobliżu Krzeszowa. Udany atak konfederatów pod dowództwem pułkownika Antoniego Szyca, na małą komendę rosyjską osłaniającą transport [furaż]
z Jarosławia [117].
24 sierpnia 1771 r. – pod Sanokiem. Odział rosyjski, dowodzony przez L. T. Nagiela, majora Permskiego pułku karabinierów, rozbił niewielką partię konfederatów i zabrał ochraniany przez nich transport sukna, przeznaczonego na mundury (z Leska)[118, 119, 120].
24 sierpnia 1771 r. – pod Rymanowem[121]. Potyczka wojsk rosyjskich pod dowództwem podpułkownika I. I. Heissmana z oddziałami konfederackimi dowodzonymi przez „pułkownika Łubieńskiego [właściwie regimentarza gostyńskiego], Lenartowicza [Kazimierz Albin, pułkownik sieradzki] i rotmistrza [pułkownika] Rudnickiego”. W starciu poległo 40 konfederatów, 14 trafiło do niewoli [118]. Po stronie rosyjskiej zginęło 5 żołnierzy, 4 zostało rannych [119].
Po 18 października 1771 r. – Strzyżów. Porucznik Antoni Hulewicz, podkomendny pułkownika Rudnickiego, rozbił 70 osobowy oddział rosyjski Silkiewicza (?). Konfederaci wzięli do niewoli 14 żołnierz nieprzyjaciela [122].
Przed 21 stycznia 1772 r. – Wiśniowa. Konfederaci, z oddziału pułkownika Rudnickiego [123], stoczyli zwycięską potyczkę z Rosjanami broniącymi się w zabudowaniach dworu w Wiśniowej.
Z „pamiętniczka” A. Hulewicza: „W Wiśniowej przed dniem po miesiącu napadliśmy ich. Oficerów trzech z siedmią końmi do pałacu uszło i z 20 piechotnemi i kozakami zamknęli się. Nieprędko po zamknięciu się ich, gdy ogień z okna sypali i dwóch naszych zabili, poddać się byli zmuszeni i prócz zabitych i uciekłych w niewolę sporo zabraliśmy, z końmi, bronią, bo się byli wystrzelali z patronów [tu: gilza nabojowa do broni odtylcowej] zupełnie.” [124]. 21 stycznia prowadzili konfederaci przez Krosno 36 kozaków, wziętych do niewoli po potyczce
w Wiśniowej [122].
26 lutego 1772 r. – Wiewiórka (koło Dębicy). Potyczka wojska rosyjskiego, dowodzonego przez majora I. Wołkowa (S. Petersburski pułk karabinierów), z podjazdem konfederackim.
Z raportu A. W. Suworowa dla Aleksandra Iljicza Bibikowa:
„Kiedy major Wołkow jechał z Tarnowa do Mielca, był przed nim 3 mile, zaatakował nieprzyjacielski oddział w sile 20 koni. Posłał wachmistrza Gaslewa z podkomendnymi karabinierami i dogonił wroga przy wsi Wiewiórka, rozbił oddział: trzynastu zabito, 7 wzięto do niewoli, wśród których był ciężko ranny ich chorąży Paweł Żabnicki. Oddział konfederacki został wysłany przez rotmistrza Bielickiego (?) z komendy pułkownika Moszczyńskiego [rotmistrza sandomierskiego)” [125].
Luty 1772 r. – Rzeszów. Incydent z księciem Kasprem Lubomirskim [126].
Z „pamiętniczka” A. Hulewicza:
„… Rzeszowem, w tym mieście w pałacu wzięliśmy X. Kaspra Lubomirskiego, generała ros[yjskiego], a ten o córkę księżnej chorążynej się starał [Barbary, córki Joanny ze Steinów Lubomirskiej]. Miał komendę nad naszą dywizją Snaki [Józef Suhak] regimentarz ziemi sanockiej, temu książę okupił się, dał 3000 dukatów i kredens srebrny” [127].
Z Listu Jerzego Marcina Lubomirskiego adresowanego do Karola Stanisława Radziwiłła [wojewody wileńskiego] z dnia 9 kwietnia 1772 r.:
„Do akcji Rzeszowskiej powodem mi była wiadomość, którą dawniej miałem, że Xiąże Gaspar [Kacper Lubomirski] w służbie moskiewskiej zostaje. Sądziłem, że nieprzyjaciela wszędzie ścigać można. Gdy zaś tenże okazał, iż nie jest w służbie przysiągłszy i akces uczyniwszy wolny został, dawszy na wojsko 1000 #, których połowo na dywizję sanocką, druga na przemyską [słowo nieczytelne – dop. K.B.]. Związanie godnego obywatela w służbie saskiej znajdującego się tak jest bajeczne, jak dawniejsze tego Xiężny na mnie poczynione zażalenia” [128].
O napaści na K. Lubomirskiego wzmiankowała europejska prasa [129].
Przed 7 marca 1772 r. – Bukowisko (Bukowsko)[130]. Starcie konfederatów dowodzonych przez pułkownika Rudnickiego z oddziałem rosyjskim pułkownika I. I. Poliwanowa.
Z Kroniki OO. Kapucynów w Krośnie:
„Dnia 7 marca przybył do Krosna pułkownik moskiewski Poliwanow z 1200 moskalami, których Rudnicki ścigał i dopędziwszy ich pod wsią Bukowisko pobił. Kiedy jednak moskalom nadciągła świeża pomoc, cofnął się. Moskale powrócili do Krosna bez żadnego jeńca,; zaraz podążyli do Brzozowa. Po tygodniu przybyli znowu do Krosna skąd, Poliwanow wysłał 30 kozaków pod miasto Duklę, by wyśledzili konfederatów. Gdy tych konfederaci pojmali, żyd, szpieg, który sam jeden uszedł, dał znać o tem moskalom, którzy jak najśpieszniej podążyli pod Żmigród (18 marca)” [131].
Pierwsza połowa kwietnia 1772 r. – Pilzno. Starcie konfederatów barskich z wojskiem rosyjskim.
W pamiętniku księżnej Teofili z Jabłonowskich Sapieżyny, pod datą 17 kwietnia, czytamy:
„Tegoż dnia przyszedł raport od jmp. Marszałka inflanckiego [Zyberka], że w 250 swoich pod komendą jmp. Francuzewicza, pułkownika, złączywszy się z 150 koronnych pod komendą Suhaka [Józefa] atakowali Moskwy 250 w Pilźnie stojącej i tak szczęśliwie, że prócz 15
w zakrystii zamkniętych i ukrytych, 39 w niewolę wziętych, reszta na placu lub śmiertelnie rannych, 68 koni prócz innych różnych rzeczy i broni dostało się w zdobycz naszym” [132].
Opis potyczki z „pamiętniczka” A. Hulewicza:
„W Pilźnie mieście udało się nam przede dniem napadłszy, prócz trupa w niewolę zabranych 285. Oficerowie do kościoła i w zakrystii rejterowali się, dobyci, chociaż drzwi żelazne, ci dostali pardon, a chorąży od towarzysza za ołtarzem zabity został” [133].
W potyczce zginęło 15 Rosjan, 14 pochowano we wspólnej mogile koło kościoła parafialnego, zabity chorąży został przewieziony do Tarnowa. Poległy w walce konfederat miał zostać złożony w grobie przy nieistniejącym już kościele św. Andrzeja [134].
Druga połowa kwietnia 1772 r. – Jarosław.
Oddział pułkownika Rudnickiego zaatakował 200 rosyjskich kirasjerów konwojujących jeńców do Połonnego. Potyczka zakończyła się zwycięstwem konfederatów i uwolnieniem 83 więźniów, wśród których znajdowali się dwaj francuscy oficerowie: Mallzan i Donzac. Nieprzyjaciel stracił w walce 80 żołnierzy [135, 136, 137].
9 maja 1772 r. – Krosno. Wojsko rosyjskie, pod dowództwem pułkownika I. I. Poliwanowa, rozbiło oddział konfederacki. W potyczce miało zginąć około 200 konfederatów [138].
22 maja 1772 r. – Strzyżów. Oddział F. Radzimińskiego, marszałka sanockiego stoczył przegraną potyczkę z wojskami rosyjskimi [139].
1-2 czerwca 1772 r. – Jeżowe, Leżajsk. Marszałek inflancki Zyberk [Jan Kazimierz ?], dowodząc 700 konfederatami, toczył ciężkie boje z oddziałami rosyjskimi I. I. Poliwanowa [140].
Koniec czerwca 1772 r. – Mielec. Zwycięska potyczka sekund – majora Disterlau z blisko stu osobowym oddziałem konfederatów. W walce zginęło od 7 do 15 barżan, a 10 zostało wziętych do niewoli, w tym chorąży i 2 towarzyszy. Rosjanie stracili jednego karabiniera i dwa konie [141].
Lipiec 1772 r. – pod Rzeszowem. Oddział pułkownika Rudnickiego starł się z wojskami cesarskimi z korpusu rafa Andreasa Hadika von Futak [teścia J. M. Lubomirskiego].
W swoim pamiętniku, pod datą 22 lipca (1772 r.), księżna Teofila z Jabłonowskich Sapieżyna zapisała:
„Rudnicki, pułkownik konfederacki, do 1500 wzmocnił się. Miał akcję z cesarskimi [Austriakami], broniąc się napaści, z półtorasta położył na placu, pędząc ich przez dwie mile pod Rzeszowem. Hadick generał wziął w ścisły areszt oficera, który się ważył bez ordynansu atakować” [142].
W znanych mi źródłach spotkałem się niejednokrotnie z miej szczegółowymi informacjami dotyczącymi miejsc, w których doszło do starć konfederatów z wojskami rosyjskimi.
Przykładowo, w cytowanym przeze mnie kilkukrotnie „pamiętniczku” A. Hulewicza, wymieniane są miejsca potyczek, bardzo trudnych do umiejscowienia w proponowanym wyżej zestawieniu chronologicznym, wśród nich: Złukowa, „pod Przemyślem jednego dnia trzy potyczki”, Radziejowice (może Radziejowa), Klembówka (Klimkówka?), Bieżdziałka (Bieździadka w pow. jasielskim), Brzozów – być może o tym starciu wspomina Ks. W. Mrowiński [143]. W rękopisie Lwowskiej Naukowej Biblioteki im. W. Stefanyka NAN Ukrain. (Oddział Rękopisów. Zespół 5 – Rękopisy Zakładu Narodowego im. Ossolińskich), sygnatura oryginału: 572/II, str. 352, „Pułkownicy znakomitsi przez zacne dzieła”). Przy wymienionym w spisie pułkowniku Rudnickim, widnieją nazwy miejscowości – miejsc potyczek, a miedzy nimi: Łubków (Łupków) czy Radziejowa (nieistniejąca dziś wieś
w Bieszczadach). Z powodu braku odpowiednich źródeł lub braku wiedzy o nich, nie umieściłem w wykazie informacji o miejscach ważnych, którym „lokalna tradycja” nadaje status „pola bitwy stoczonej przez konfederatów” (Iwla, Rogi, Sokołów, Tyczyn, Jedlicze, Samoklęski i wielu innych).
Źródła:
1. Gottfried Kazimierz, Jarosław w XVIII wieku, Jarosław 1938, str. 165.
2. Stanisław Lubomirski marszałek wielki koronny – pamiętniki. Z rękopisu wydał
Władysław Konopczyński, Lwów 1925, str. 54.
3. O nim: „ImP. Kossowski rotmistrz za porwaniem się przeciw Jw. Dzierżanowskiemu, sądem konfederacji na śmierć ukarany”; Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu [dajej: BOss], rkps. 586/II, k. 149; „Z Warszawy ie 8. Novembris 1769”.
4. Gottfried Kazimierz, Jarosław w XVIII wieku, Jarosław 1938, str. 165-166.
5. Gottfried Kazimierz, Kościół i klasztor OO. Reformatów w Jarosławiu, Jarosław 1934, str. 29 – 30.
6. BOss 586/II, karta 33.
7. Stanisław Lubomirski marszałek wielki koronny – pamiętniki. Z rękopisu wydał Władysław Konopczyński, Lwów 1925, str. 57.
8. Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski – życiorys, Kraków 1931, str. 82 (przypisy) i 84.
9. BOss, rkps. 553, str. 83 – 85.
10. Memoryal usprawiedliwiający J.O. Jerzego Marcina Lubomirskiego, BCZ, rkps. 865, k. 327.
11. Mejbaum Wacław, O tron Stanisława Augusta. Lwów 1918, str. 85.
12. Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski – życiorys, str. 84.
13. Kazimierz Pułaski, Szkice i poszukiwania historyczne, Seria IV, Lwów 1909, str. 22.
14. BOss, rkps. 564, str. 267.
15. BOss, rkps. 566/II, str. 122; BOss, rkps. 553, str. 90 -92: ”Manifest marszałków Grabskich [J.M. Lubomirski i A. Parys]”, „dany 30 maja w obozie pod Łubkowem [Łupkowem]”.
16. Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie [dalej: BCz], rkps. 865, Memoryal usprawiedliwiający J.O. Jerzego Marcina Lubomirskiego, str. 327.
17.BOss, rkps. 568, Manifest J. Bierzyńskiego, str. 296 -330.
18. BOss, 566/II, str. 122 – 123.
19. „Gazeta pisana z Warszawy (sierpień)”, BOss, rkps. 586, k. 103.
20. LNB im. W. Stefanyka NAN Ukrainy, Fond 5, Rękopisy Biblioteki ZN im. Ossolińskich (dalej LNB BOss), rkps. 6737/II, Manifest J. M. Lubomirskiego z 20 września 1769 [Krzepice], str. 83 – 93.
21. BOss, rkps. 564, str. 274.
22. BCz, rkps. 865, str. 317.
23. Żychliński Teodor, Złota księgą szlachty polskiej, Rocznik VIII, Poznań 1886, str. 428 – 430.
24. Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski, str. 119.
25. Dankowska Ewa, Pamiętniczek konfederata barskiego. Rekonstrukcyjna relacja uczestnika wydarzeń Antoniego Hulewicza; Rocznik Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Rok LIV (2009), Kraków 2009, str. 191.
26. BOss, rkps. 586/I, k. 46; materiały Morawskiego w Bibliotece Naukowej PAU i PAN
w Krakowie [dalej: BPAN] 1147, strona 96 (odpis Sz. Morawskiego z BOss, rkps. 586 „Wyciąg z listu Pani Bukowskiej”).
27. BOss,rkps 586/I, k. 111, odpis BPAN rkps 1147, k. 91 „Z Rzeszowa 18 Aug 1769”.
28. Julian Nieć, Rzeszowskie za Sasów, Rzeszów 1938, str. 127.
29. „Relacja Francuza duHamela dla księcia de Choiseul” , Konopczyński W., Materiały do dziejów wojny konfederackiej, Kraków 1931, str. 21 – 27.
30. BOss, rkps 586/I, k. 111 – 112, odpis w materiałach Morawskiego w BPAN, rkps 1147, k. 91
„Z Rzeszowa 18 Aug 1769”.
31.BOss. Pawl. 267, str. 371 – 372, “Relacja o Potyczce pod Rzeszowem Dn. 14 augs 1769”.
32. Żurnal wojennych diejstwijarmiejjejaImperatorskogoWieliczestwa 1769 goda, pod datą 9 (20) sierpnia.
S. Petersburg 1770 [pod datą 9 (20) sierpnia].
33. Pietrow А. N. Wojna Rossii z Turciej i polskimi konfederatami s. 1769 – 1774 godow,
S. Petersburg, Т I, str. 246.
34. Lacinskij A., Chronologijarusskojwojennojistorij, S. Petersburg 1891, str. 38.
35. Chronologiczeskijukazatiel wojennych diejstwijrusskoj armii i flota, S. Petersburg 1908, T I,
str. 101.
36. Memoryal usprawiedliwiający J.O. Jerzego Marcina Lubomirskiego, BCZ, rkps. 865, k. 321.
37. . BOss, rkps. 564, str. 269.
38. LNB im. W. Stefanyka NAN Ukrainy, Fond 5, Rękopisy Biblioteki ZN im. Ossolińskich, rkps. 6737/II, Manifest J. M. Lubomirskiego z 20 września 1769 [Krzepice], str. 85 – 86.
39. Sentence absolutoirerendue en faveur de S. A. Monseigneur le Prince George Martin Lubomirski, …, Biała 25 września 1771 r., str. 11.
40. Przykładowo: informację o potyczce pod Rzeszowem zamieściła na swoich łamach „La Gazette de France” z 29 września 1769, a za nią „Gazeta de Madrid” z 17 października tego samego roku – obie powoływały się na „doniesienia z Warszawy z 12 września”.
41. Szczęsny Morawski, Pobitna pod Rzeszowem, powieść prawdziwa z czasów konfederacji barskiej, z roku 1769, Rzeszów 1924, str. 335 -341.
42. Kolbuszewski Kazimierz, Poezja barska, Kraków 1928, str. 326 – 328; porównaj: Kowalski Jacek, Niezbędnik konfederata barskiego, Pieśń o zdradzie murzynowej, Poznań 2008, str. 208 – 210.
43. „Relacja Francuza duHamela dla księcia de Choiseul”, Konopczyński W., Materiały do dziejów wojny konfederackiej, Kraków 1931, str. 21 – 27.
44. BOss, rkps 586/I, k. 117 – 118, odpis w materiałach Morawskiego w BPAN, rkps 1147, k. 94,
„Z Rzeszowa 25 Aug 1769”.
45. Żurnal wojennych diejstwijarmiejjejaImperatorskogoWieliczestwa 1769 goda, pod datą 15 (26) sierpnia.
46. Pietrow А. N. Wojna Rossii z Turciej i polskimi konfederatami s. 1769 – 1774 godow, S.Petersburg, Т I, str. 247.
47. Lacinskij A., Chronologijarusskojwojennojistorij, S. Petersburg 1891, str. 38.
48. ThornischewöchentlicheNachrichten und AnzeigennebsteinemAnhange von gelehrtenSachen. ZehntesJahr 1769 z 30 września: “Gdańsk 26 września” oraz w dodatku z 6 października: „Warszawa 26 września”.
49. Żurnal wojennych diejstwijarmiejjejaImperatorskogoWieliczestwa 1769 goda, S. Petersburg 1770, pod datą 31 sierpnia (11 września) 1769 r.
50. Stanisław Lubomirski marszałek wielki koronny, Pamiętniki, z rękopisu wydał
Władysław Konopczyński, Lwów 1925, str. 92: „13 [Listopad] w Przemyślu Moskwa miała awantaże nad marszałkiem bełzkim Miączyńskim, starostą łosickim”.
51. BOss, rkps. 1409/II, str. 123 – 126 [dotyczy potyczek pod Przemyślem i Starą Solą].
52. Żurnal wojennych diejstwijarmiejjejaImperatorskogoWieliczestwa 1769 goda,S. Petersburg 1770, raport z dnia 6 (17) listopada 1769 r.
53. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str. 194:
„Raport A. W. Suworowa do I. I. Weymarna o działaniach przeciwko konfederatom z 9 (20) listopada 1769 r.”.
- BOss, rkps. 564, str. 275.
55. Liber Mortuorumecclesiae Kolbuszowa (1745-1783) T. 1, str. 98.
56. Konopczyński W., Materiały do dziejów wojny konfederackiej, Kraków 1931, Detail des operationsmilitaireesducomtePulaski par le comte Zajączek, str 8.
57. „List Jw. Kasztelana Czerskiego Suffczyńskiego do Jw. Pułaskiego Marszałka Łomżyńskiego z Zborowy ie 20 Januarj 1770 pisany”, BOss, rkps. 567, str. 195, Kazimierz Pułaski, Szkice i poszukiwania historyczne, Seria III, Kraków 1906, str. 244.
58. Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski – biografia, Kraków 1931, str. 129.
59. BOss, rkps. 1479, str. 241 – 245, Postępek szkaradny wojska rosyjskiego w mieście grodowym JKMci. Bieczu wykonany dnia 5 tego kwietnia roku 1770, od tego, który na to patrzał opisany i BOss, rkps. 567, str. 120 – 122, Postępek niegodziwy wojska rosyjskiego w Bieczu wykonany 5 Aprilis 1770.
60. Schmitt Henryk, Źródła odnoszące się do pierwszego okresu panowania Stanisława Augusta, tom dodatkowy [IV], Lwów 1884, str. 84.
61.Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski – biografia, Kraków 1931, str. 136.
62. Archiwwojenno – pochodnoj kancelarii Grafa P. A. Rumiancewa – Zadunajskawo, Cz. II, 1770 – 1774, Moskwa 1863, str. 64.
63. Ruskije Polkowodcy, P. A. Rumiancew, Moskwa 1953, T II (1768 – 1775), str.285.
64.Pietrow А. N. Wojna Rossii z Turciej i polskimi konfederatami s. 1769 – 1774 godow, S. Petersburg, Т II, str. 229.
65. Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski – biografia, Kraków 1931, str. 136.
66. Schmitt Henryk, Źródła odnoszące się do pierwszego okresu panowania Stanisława Augusta, tom dodatkowy [IV], Lwów 1884, str. 93 [Wyjątek z listu biskupa kamienieckiego do Gałęckiego marszałka sieradzkiego z 20 kwietnia].
67. Literatura konfederacji barskiej – Silva rerum, Warszawa 2009, T IV, str. 255 – 256.
68. Dankowska Ewa, Pamiętniczek konfederata barskiego. Rekonstrukcyjna relacja uczestnika wydarzeń Antoniego Hulewicza; Rocznik Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Rok LIV (2009), Kraków 2009, str. 189: „Pod Żmigrodem miasteczkiem mała korzyść”.
69. W źródłach, zarówno polskich jak i rosyjskich wymienionych poniżej, podawane są dwie daty potyczki 13 lub 15 maja. Przykładowo: Wacław Szczygielski w biogramie (PSB t. XXIX, str. 388) Kazimierza Pułaskiego podaje datę 13 maja; Stanisław Lubomirski marszałek wielki koronny, Pamiętniki, z rękopisu wydał Władysław Konopczyński, Lwów 1925, str. 114: „ Tressemberga
w górach 13 znieśli, dawniej jednak Pułaski na Drewiczu miał awantaże”; Chronologiczeskij ukazatiel wojennych diejstwij russkoj armii i flota, S. Petersburg 1908, T I, str. 111 – potyczka pod Pilznem
z datą 4 (15) maja; Żychliński Teodor, Złota księgą szlachty polskiej, Rocznik VIII, Poznań 1886, str. 318 – wzmiankuje o porażce Pułaskiego pod Pilznem w dniu 15 maja.
70. Pietrow А. N. Wojna Rossii z Turciej i polskimi konfederatami s. 1769 – 1774 godow, S.Petersburg, Т II, str. 230 – 231 (podaje datę 4 (15) maja).
71. „Raport moskiewski o zaszłej potyczce między Konfederatami i Moskwą pod Pilzną die 15 maji 1770 anno”, LNB BOss, rkps. 321, str. 471 – 472.
72. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str.253 – 254: „Raport A. W. Suworowa do I. I. Weymarna o działaniach przeciw konfederatom z 10 (21) maja 1770 r.” i „Raport A. W. Suworowa do I. I. Weymarna o działaniach posterunków i komend z 16 (27) maja 1770 r.”.
73. Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski – biografia, Kraków 1931, str. 141 (data bitwy jak
u Pietrowa).
74. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str.257: „ Raport A. W. Suworowa do I. I. Weymarna z 22 maja (1 czerwca) 1770 r., o działaniach komend sandomierskiego posterunku”.
75. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str.257: „ Raport A. W. Suworowa do I. I. Weymarna z 22 maja (1 czerwca) 1770 r., o działaniach komend sandomierskiego posterunku”.
76. Żychliński Teodor, Złota księgą szlachty polskiej, Rocznik VIII, Poznań 1886, str. 320.
77. Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski – biografia, Kraków 1931, str. 144.
78. Stanisław Lubomirski marszałek wielki koronny, Pamiętniki, z rękopisu wydał Władysław Konopczyński, Lwów 1925, str. 116.
79. Data w przypisie: Konopczyński Władysław, Materiały do dziejów wojny konfederackiej, Kraków 1931, str. 8.
80. Antoni Hulewicz wspomina o potyczce pod Świątkową Większą: Dankowska Ewa, Pamiętniczek konfederata barskiego. Rekonstrukcyjna relacja uczestnika wydarzeń Antoniego Hulewicza; Rocznik Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Rok LIV (2009), Kraków 2009, str. 187.
81. Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski – biografia, Kraków 1931, str. 146 – 147, za nim: Pieradzka Krystyna, Na szlakach łemkowszczyzny, Kraków 1939, str. 47.
82. Konopczyński Władysław, Materiały do dziejów wojny konfederackiej, „Ciekawostki z obozu konfederackiego 1770”, Kraków 1931, str. 44; LNB BOss. rkps. 717.
83. „Ciekawostki z obozu konfederackiego 1770”: Konopczyński Władysław, Materiały do dziejów wojny konfederackiej, Kraków 1931, str. 47.
84. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str. 332:
85. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str. 339:
W raporcie A. W. Suworowa do I. I. Weymarna z dnia 3 lutego (23 stycznia) 1771 r. – „informacje
o konfederatach otrzymane z posterunków”.
86. Ks. Jan Wołek-Wacławski, Będziemyśl i Klęczany, Jaworów 1937, str. 48: „W r. 1771 – pochowano w Sędziszowie żołnierza o nieznanym nazwisku, zabitego w walce z Moskalami (cum moscovitis)”.
87. Skowroński Kazimierz, Jak to Pan Kolbuszowej theatrum dawał /i z siebie/ i bawił Warszawę, Towarzystwo opieki na zabytkami przyrody i kultury im. J. Goslara w Kolbuszowej, Biuletyn nr 1/65, str. 48: według autora potyczka miała miejsce „na polach Błonia i Krokwi pod Kolbuszową”.
88. Lacinskij A., Chronologija russkojwojennoj istorij, S. Petersburg 1891, str. 49.
89. Chronologi czeskij ukazatiel wojennych diejstwij russkoj armii i flota, S. Petersburg 1908, T I,
str. 130.
90. Pietrow А. N. Wojna Rossii z Turciej i polskimi konfederatami s. 1769 – 1774 godow,
S. Petersburg, Т III, str. 219.
91. Żurnal wojennych diejstwij armiej jeja Imperatorskogo Wieliczestwa 1771 goda, S. Petersburg 1773, Od dowodzącego korpusem w Polsce generała – majora Kreczetnikowa.
92.Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski – biografia, Kraków 1931, str. 249.
93. Heisman P. A., Nachalnik „Detashementa” armii imperatritsy Ekateriny Velikoj, S. Petersburg 1895, str. 12 -13.
94. Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski – biografia, Kraków 1931, str. 249: walki toczono pod miejscowościami Ustrzyki i Chaszczowem [obecnie Ukraina]; Janusz Roszko, Ostatni rycerz Europy, Katowice 1983, str. 225: „Pułasczycy innego oddziału, 19 i 20, ścierali się z Rosjanami aż pod Ustrzykami i Haczowem”. (Może doszło do kolejnego starcia pod Ustrzykami i niedalekim Hoszowem?)
95. Żurnal wojennych diejstwij armiej jeja Imperatorskogo Wieliczestwa 1771 goda, S. Petersburg 1773, Od dowodzącego korpusem w Polsce generała – majora Kreczetnikowa.
96. Pietrow А. N. Wojna Rossii z Turciej i polskimi konfederatami s. 1769 – 1774 godow, S.Petersburg, Т III, str. 219.
97. Heisman P. A., Nachalnik „Detashementa” armii imperatritsy Ekateriny Velikoj, S. Petersburg 1895, str. 13.
98. Konopczyński Władysław, Kazimierz Pułaski – biografia, str. 249.
99. Konfederacja barska, wybór tekstów, Wrocław 2010, str. 143 – 144: „Marsz Pułaskiego na Zamość, Raport P[ułaskiego] do Generalności z 21 czerwca 1771”.
100. Heisman P. A., Nachalnik „Detashementa” armii imperatritsy Ekateriny Velikoj, S. Petersburg 1895, str. 13.
101. Żurnal wojennych diejstwij armiej jeja Imperatorskogo Wieliczestwa 1771 goda, S. Petersburg 1773, od dowodzącego korpusem w Polsce generała – majora Kreczetnikowa.
102. Pietrow А. N. Wojna Rossii z Turciej i polskimi konfederatami s. 1769 – 1774 godow,
S. Petersburg, Т III, str. 219.
103. Szczygielski Wacław w PSB – biogram F. Radzimiński: „Uczestniczył w potyczkach koło Dębicy (25 V) i Mielca. Pod Majdanem w pobliżu Łańcuta (obecnie wieś ta nosi nazwę Opaleniska; nie był to Majdan Kolbuszowski, jak błędnie podaje W. Konopczyński)”. W źródłach podawane są trzy daty potyczki pod Majdanem: 28, 29 i 30 maja.
104. W różnych źródłach rosyjskich liczebność sił konfederackich wynosi od 1000 do 2000 żołnierzy. Konopczyński Władysław, Konfederacja barska, Warszawa 1991, T II, str. 511: Konfederaci dysponowali „2500 wojska”.
105. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str. 401: W raporcie A. W. Suworowa do I. I. Weymarna – „o aktywności wojsk konfederackich i potyczkach z nimi z 8 (19) czerwca 1771 r.”.
106. Konfederacja barska, wybór tekstów, Wrocław 2010, str. 143 – 144: „Marsz Pułaskiego na Zamość, Raport P[ułaskiego] do Generalności z 21 czerwca 1771”.
107. Podana przez Zajączka liczba 2500 Rosjan wydaje się być mało prawdopodobna: Konopczyński W., Materiały do dziejów wojny konfederackiej, Kraków 1931, Detail des operationsmilitaireesducomte Pulaski par le comte Zajączek, str. 10.
108. Skowroński Kazimierz, Jak to Pan Kolbuszowej theatrum dawał…, str. 48: według autora, wzmiankowaną przez K. Pułaskiego wsią była Huta Komorowska.
109. Żurnal wojennych diejstwij armiej jeja Imperatorskogo Wieliczestwa 1771 goda,S. Petersburg 1773, Od dowodzącego korpusem w Polsce generała – majora Kreczetnikowa.
110. Pietrow А. N. Wojna Rossii z Turciej i polskimi konfederatami s. 1769 – 1774 godow,
S. Petersburg, Т III, str. 227.
111. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str. 392: W raporcie A. W. Suworowa do I. I. Weymarna z dnia 20 (31) maja 1771 r.
112. Skowroński Maciej, Kolbuszowa i okolice, Warszawa 1964, str. 64.
113. Wieś leżąca nieopodal Majdanu Królewskiego, według K. Skowrońskiego miejsce kolejnej potyczki K. Pułaskiego: Skowroński Kazimierz, Jak to Pan Kolbuszowej theatrum dawał …, str. 48.
114. Konfederacja barska, wybór tekstów, Wrocław 2010, str. 144: „Marsz Pułaskiego na Zamość, Raport P[ułaskiego] do Generalności z 21 czerwca 1771”.
115. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str. 404 -405.
116. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str. 420 – 421: Raport A. W. Suworowa do I. I. Weymarnaz 5 (16) lipca 1771 r. – „o marszu wojsk na Krzeszów i miejscach pobytu konfederatów”.
117.Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str. 430 – 431: Raport A. W. Suworowa dla I. I. Weymarna z 22 lipca [4 sierpnia] 1771 r. – „o prześladowaniu konfederatów Szyca”.
118. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str. 440.
119. Podobnie: Pietrow А. N. Wojna Rossii z Turciej i polskimi konfederatami s. 1769 – 1774 godow, S. Petersburg, Т III, str. 233; Lacinskij A., Chronologija russkojwojennoj istorij, S. Petersburg 1891, str. 51; Chronologi czeskij ukazatiel wojennych diejstwij russkoj armii i flota, S. Petersburg 1908, T I, str. 135.
120. Heisman P. A., Nachalnik „Detashementa” armii imperatritsy Ekateriny Velikoj, S. Petersburg 1895, str. 17: cytuje raport grafa Rumiancewaz 29 sierpnia (9 października); inna data potyczek pod Sanokiem i Rymanowem – 14 (25) sierpnia.
121. A. Hulewicz wspomina o dwóch ciężkich starciach w okolicach Rymanowa, drugie z nich miało miejsce pod Klembówką (być może Klimkówka koło Rymanowa): Dankowska Ewa, Pamiętniczek konfederata barskiego, str. 184 i 190.
122. Ks. Władysław Sarna, Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno – historycznym, Przemyśl 1898, str. 180: informacja z „Kroniki OO. Kapucynów w Krośnie str. 9-10”.
123. O udziale pułkownika Rudnickiego w ataku na dwór w Wiśniowej, czytaj w: LNB BOss, 572, str. 352, „Pułkownicy znakomitsi przez zacne dzieła”.
124. Dankowska Ewa, Pamiętniczek konfederata barskiego, str.188.
125. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str. 526: Raport A. W. Suwowrowa dla A. I. Bibikowa z 19 lutego (1 marca) 1772 r. – „O rozgromieniu oddziału konfederatów przez komendę sekund – majora I. Wołkowa”.
126. Władysław Konopczyński wykluczył, według mnie niesłusznie, udział K. Lubomirskiego
w opisywanym wydarzeniu. Konopczyński W., Konfederacja barska, T II, str. 653 (w przypisach): „Niezbyt sławny koniec partyzantki M. Lubomirskiego w Rzeszowie do spółki z Suhakiem dopuścił się gwałtów nad krewniakami (niestety, nie nad Kasprem L[ubomirskim], jak mylnie donosi Saint Saphorin”.
127. Dankowska Ewa, Pamiętniczek konfederata barskiego, str.184.
128. BOssrkps. 6059/II, Archiwum Lubomirskich z Kruszyny. Kopie korespondencji Lubomirskich
z Archiwum Nieświeskiego Radziwiłłów, Tom III, str. 301.
129. Przykłady: Thornischewöchentliche Nachrichten und Anzeigennebsteinem Anhange von gelehrten Sachen. Dreyzehntes Jahr 1772, “Warszawa 9 marzec”, str. 99; La Gazette de France,
6 kwietnia 1772, „Z Warszawy 14 marca 1772”, str. 127; Journal Politique, kwiecień 1772, str. 21 -22.
130. Bukowsko koło Sanoka. O potyczce stoczonej przez pułkownika Rudnickiego pod Tokarnią (gmina Bukowsko) czytaj w: LNBBOss, 572, str. 352, „Pułkownicy znakomitsi przez zacne dzieła”.
131. Ks. Władysław Sarna, Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno – historycznym, Przemyśl 1898; str. 181 i 240.
132. Konopczyński W., Z pamiętnika konfederatki księżnej Teofili z Jabłonowskich Sapieżyny
(1771 -3), Kraków 1914, str. 44 – 45; Konopczyński W. Konfederacja barska, T II, str. 654.
133. Dankowska Ewa, Pamiętniczek konfederata barskiego, str.188.
134. Ks. Dr Karol Szczeklik. Pilzno i pilźnianie, Kraków 1911, str. 70.
135. Konopczyński W., Z pamiętnika konfederatki księżnej Teofili z Jabłonowskich Sapieżyny, str. 50.
136. Konopczyński W. Konfederacja barska, T II, str. 662.
137. Lettresparticulieresdu baron de Viomenil …, Paris 1808, [w liście z Cieszyna z 29.04.1772 ),
str. 259.
138. Ruskije Polkowodcy, A. W. Suworow, Moskwa 1949, T I, str. 586: Raport A. W. Suworowa dla
A. I. Bibikowa z 7 [18] maja 1772 – „o starciu pułkownika I. I. Poliwanowa z konfederatami pod Krosnem”.
139. Szczygielski Wacław, biogram Filipa Radzimińskiego, PSB tom XXX, str. 94.
140. Konopczyński W., Konfederacja barska, T II, str. 662.
141. Konopczyński W., Materiały do dziejów wojny konfederackiej, str. 165- 166: Opisanije woinskich diejstwij … generała – porucznika Bibikowa.
142. Konopczyński W., Z pamiętnika konfederatki księżnej Teofili z Jabłonowskich Sapieżyny, str. 119.
143. Ks. W. Mrowiński T. J., Cudowny obraz Matki Boskiej Starowiejskiej w ziemi sanockiej, Kraków 1895, str. 164: do bitwy konfederatów z Rosjanami miało dojść pomiędzy Brzozowem a Starą Wsią, około 1770 r.